SİNOP ÜNİVERSİTESİ
'' Kuzeyden Parlayan Yıldız ''
TR
EN

Yıl Seçiniz
Ay Seçiniz
HABERLER

Üniversitemizde “Atatürk, Misak-ı Milli ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Tarih Yolculuğu” Konferansı

Üniversitemizde “Atatürk, Misak-ı Milli ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Tarih Yolculuğu” konulu konferans veren Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik TURAN, Milli Mücadele dönemlerinde kuzeyden gelen mühimmat yardımlarının Sinop limanı sayesinde İç Anadolu’ya ulaştırılabildiğini anlattı. 
 

 

Üniversitemiz SÜBİTAM İsmet BERBER Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa; Vali Hasan İPEK, Rektörümüz Prof. Dr. Nihat DALGIN, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik TURAN, Türk Tarih Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Güray KIRPIK, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Halil ALTINTAŞ,  İl Emniyet Müdürü Ercan DAĞDEVİREN, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ahmet TABAK, Genel Sekreterimiz Mehmet ATLI, Dekanlarımız, Enstitü Müdürlerimiz, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokulu Müdürlerimiz, Akademik-idari personelimiz, Kurum amirleri ile öğrencilerimiz katıldılar. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından programın açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Nihat DALGIN, “Düzenlemiş olduğumuz bu konferans, Cumhuriyet tarihimiz açısından büyük bir önem taşıyan İstiklal mücadelemizi gerçek manada anlamak ve tarih sahnesinde var olabilmek için ortaya koyduğumuz şanlı destanı bir kez daha idrak etmek açısından büyük bir öneme sahiptir.” dedi.
 

Konuşmasının devamında milletimizin tarih boyunca birçok ihaneti ve işgal girişimini her defasında dirayetli duruşuyla bertaraf ettiğini vurgulayan Rektörümüz Prof. Dr. Nihat DALGIN, Milletimizin istiklal mücadelesinde olduğu gibi 15 Temmuz gecesinde de en büyük ihanete ve en sinsi işgal girişimine karşı baş eğmeyeceğini tüm dünyaya yeniden ilan ettiğini belirtti. 

Sinop Limanı İstiklal Mücadelemizde Önemli Bir Yere Sahiptir

 

“Atatürk, Misak-ı Milli ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Tarih Yolculuğu” konulu konferans vermek üzere sunum gerçekleştiren Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik TURAN, Milli mücadele dönemlerinde Sinop’un önemine değinerek; “Denize sınırı olmayan devletlerin, tarih göstermiştir ki ömrü pek uzun olmamıştır. O bakımdan Anadolu’da kurulan her devlet denize çıkma isteği göstermiştir. Bu açıdan düşünüldüğünde Sinop’un ve Sinop Limanının milli mücadele döneminde üstlendiği görev çok önemlidir. Milli mücadele sırasında kuzeyden gelen, yani Ruslardan gelen mühimmat ve yardımlar, Sinop limanına geldikten sonra İç Anadolu’ya sevkiyatı yapılabiliyordu. Sinop limanı bu yönüyle istiklal mücadelemizde önemli bir yere sahiptir.” dedi.

 


 

Milli Mücadele İngilizler İçin Tam Bir Yıkım Olmuştur

 

Konuşmasının devamında İngilizlerin Milli Mücadele döneminde hiçbir hesabının tutmadığını belirten Prof. Dr. Refik TURAN,  konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Çanakkale İngilizler için tam bir yıkım olmuştur. Çünkü Çanakkale Mehmetçiğin şahlanışıydı. Türk ordusunun ayağa kalkışıydı. İngiliz gücünün yenilebileceğinin tam bir ifadesiydi. Çanakkale İngiliz siyasetinin de altüst edilişiydi. Özetle söylemek gerekirse İngilizlerin Milli Mücadele döneminde Türk Milletine karşı hiçbir hesabı tutmamıştır.”

 


 

“Misakı Millî, Şark Meselesine karşı duruşun ifadesidir”


Türk Tarih Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Güray KIRPIK “Millî İrade ve Mîsâk-ı Millî” başlıklı konuşmasında, bu iki kavramın Türkiye Cumhuriyeti’nin doğuşunda özel anlam taşıyan iki kavram olduğunu ifade etti.

Mîsâk-ı Millînin, Avrupa’da “Şark Meselesi” olarak ifade edilen paylaşım anlaşmalarına karşı başlatılmış bir hareketi ifade ettiğini belirten Prof. Dr. Güray KIRPIK, Millî iradenin de milletin ta kendisi olduğunu, tarihten bugüne gelen bir miras olduğunu belirtti ve Millî kurtuluşun genel adı olarak tanımlanabilecek olan Mîsâk-ı Millîyi yeni ittifak ve masaların kurulduğu bugünde anlamanın çok önemli olduğunu dile getirdi.


 

Konuşmaların ardından Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik TURAN ile Türk Tarih Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Güray KIRPIK’a, Rektörümüz Prof. Dr. Nihat DALGIN ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ahmet TABAK tarafından günün anısına hediye takdiminde bulunuldu.

 
Akademik Personel
Üniversite Vakfı
EBYS
Önemli Bağlantılar
Uygulama Oteli
KALİTE
Akademik Takvim
Öğrenci
Telefon Rehberi
Bilimsel Dergilerimiz
Kütüphane
İhale Duyuruları
SUBİTAM
Yeni Kampüs Alanı
Kariyer Geliştirme ve Mezunlar
Çocuk Üniversitesi
CİMER
Dilek İstek Kutusu

Copyright © | T.C. Sinop Üniversitesi | Tüm Hakları Saklıdır | 2016