SİNOP ÜNİVERSİTESİ
'' Kuzeyden Parlayan Yıldız ''
TR
EN

Yıl Seçiniz
Ay Seçiniz
HABERLER

Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat SEZGİN, Aşırı ve Plansız Avcılığa Dikkat Çekti

Denizlerdeki av yasağının 1 Eylül itibariyle sona ermesi üzerine balıkçılar, Karadeniz’de balık avına koyuldular. İlk hafta itibari ile yaşanan palamut bereketi ise balıkçıların yüzünü güldürdü.
 


 

Av sezonu boyunca denizlerdeki bereketin süreklilik arz etmesi ve balıkçılıktaki verimin arttırılması için önemli tavsiyelerde bulunan Üniversitemiz Rektör Yardımcısı ve Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat SEZGİN, aşırı ve plansız avcılığın, su ürünleri stoklarında ve yaşam alanlarında olumsuz sonuçlar meydana getirdiğini söyledi.
 


 

 “Doğru Verilerin Toplanması Balıkçılık Verimini Arttırır”

Balıkçılığın doğru yönetiminin ancak doğru verilerin toplanması ile mümkün olduğunu kaydeden Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat SEZGİN, “Bu açıdan karaya çıkış noktalarının daha aktif şekilde işletilmesi, menşei belgesinin aynı anda merkezi sisteme av miktarı ve karaya çıkış yeri hakkında veri toplayan bir araç olarak kullanılması sağlanmalıdır. Böylece hangi türün nereden, ne zaman ve ne kadar avlandığına dair veriler daha doğru şekilde toplanacak ve daha doğru değerlendirilmesi mümkün olacaktır” şeklinde konuştu.
 


 

“Hamsi, Ülkemiz Balıkçılığının Belkemiğidir”

Açıklamasında hamsinin Karadeniz ve Ülkemiz balıkçılığı için önemine değinen Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat SEZGİN, “Hamsi balıkçılığı Karadeniz için çok önemlidir. Hamsinin olmadığı bir av sezonunda diğer balıklarında avcılığının verimli geçmesi mümkün görünmüyor. Tek hücreli canlılardan balığa kadar olan besin zinciri içerisinde Karadeniz için önemli olan hamsi ve çaça gibi balıkları çıkardığımız zaman diğer balıklar da bundan etkilenmektedir. Hamsi ülkemiz balıkçılığının belkemiğidir” diye konuştu.
  

“Bölgesel Balıkçılık Uygulamasına Geçilmeli”

Karadeniz’de tekne sayısı, boyutları ve motor gücü açısından stoğun kapasitesinin üzerinde bir av gücünün olduğuna dikkat çeken Murat SEZGİN, “Sezon içerisinde Marmara denizi ve Ege Denizi’nden gelen gırgır tekneleriyle bu baskı daha da artmaktadır. Av baskısının sınırlandırılması açısından en azından denizlerimiz arasında geçişi sınırlayan “bölgesel balıkçılık” uygulamasına geçilmesi faydalı olacaktır. Bu av baskısı hamsiyi ülkemiz kıyılarından uzaklaştırıp Gürcistan kıyılarına kaymasına neden olmaktadır” dedi.
 


 

“Balıkçılarımızın Düzenlemelere Uyması Kendi Menfaatlerine”

Son olarak balıkçılara önemli bir hatırlatmada bulunan Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat SEZGİN, “Yeni tebliğdeki düzenlemelerin sürdürülebilir balıkçılığın sağlanması herkesten önce balıkçılar için önemlidir. Balıkçılarımızın bu düzenlemelere uygun avcılık faaliyetinde bulunmalarının, hem kendi menfaatleri hem de kaynakların sürdürülebilir işletimi bakımından önem taşımaktadır” dedi.

 

 
Akademik Personel
Üniversite Vakfı
EBYS
Önemli Bağlantılar
Uygulama Oteli
KALİTE
Akademik Takvim
Öğrenci
Telefon Rehberi
Bilimsel Dergilerimiz
Kütüphane
İhale Duyuruları
SUBİTAM
Yeni Kampüs Alanı
Kariyer Geliştirme ve Mezunlar
Çocuk Üniversitesi
CİMER
Dilek İstek Kutusu

Copyright © | T.C. Sinop Üniversitesi | Tüm Hakları Saklıdır | 2016