SİNOP ÜNİVERSİTESİ
'' Kuzeyden Parlayan Yıldız ''
TR
EN

Yıl Seçiniz
Ay Seçiniz
HABERLER

Su Ürünleri Mühendisliği Bölümüne İlgi Artıyor

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta SARAÇ’ın, üniversitelerin Ziraat - Tarım, Orman ve Su Ürünleri programlarının yöneticileri ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığında gerçekleştirdiği toplantıda duyurduğu yeni istihdam alanlarının oluşturulması ve burs müjdesinin ardından Üniversitemiz Su Ürünleri Mühendisliği’ne olan ilginin artması bekleniyor.

Üniversitemiz Rektör Yardımcısı ve Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat SEZGİN, üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde suya, tarıma ilginin arttırılması için bir dizi radikal kararların alınmaya başlandığını ve Su Ürünleri Mühendisliği bölümüne olan ilginin ise istihdam alanlarının genişlemesi ve YÖK’ün yeni başlatacağı burs uygulaması ile artacağını belirtti.

Prof. Dr. Murat SEZGİN, “Sinop Karadeniz’de su ürünleri üretiminin en büyük miktarının elde edildiği stratejik bir noktada bulunmaktadır. Fakültemiz 35 yıllık akademik birikim ile öğrencilere kaliteli eğitim fırsatı sunmaktadır. Hükümetimiz ve YÖK tarafından oluşturulan yeni istihdam alanları ve öğrencilerimize sağlanacak olan burs desteği ile fakültemize olan ilgi de artacaktır ” dedi.

Üniversite Adayları Neden Fakültemizi Tercih Etmeli?

Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat SEZGİN, üniversite tercihi yapacak olan öğrencilere Sinop Üniversitesi Su Ürünler Mühendisliği bölümünce sağlanan olanaklar ile ilgili şu ifadeleri kullandı;

“Bu yıldan itibaren, ziraat, orman ve su ürünleri ile ilgili programları tercih ederek ilk üç sırada yer alan öğrencilere eğitim süreleri boyunca YÖK tarafından burs verilecek olup, aylık 600 lira olan burs miktarı öğrenimleri boyunca ödenecektir. Fakültemiz 1982 yılında kurulan Türkiye’deki 5 Su Ürünleri Fakültesinden biridir. Halen Yüksek Lisans öğreniminin yanında Yüksek Lisans ve Doktora eğitimleri de verilmektedir. İki ayrı bloktan oluşan yerleşkesi doğa ile iç içe ve denize neredeyse sıfır konumunda olan fakültemiz, modern derslikleri ile de öğrencilerimize kaliteli bir fiziki alan sunmaktadır. Fakültemiz 12 Profesör, 9 Doçent, 13 Yardımcı Doçent, 16 Araştırma görevlisi ile 35. Yılında nitelikli ve donanımlı bir akademik kadroya sahiptir. Avrupa Birliği, NATO, FAO, DPT, TÜBİTAK ve üniversite destekli projelerin yürütüldüğü Fakültemizde, akademik çalışmalarda ve ders uygulamalarında kullanılmak üzere 10 laboratuvar, tatlı su ve deniz balıkları yetiştiriciliğinde kullanılan Araştırma ve Uygulama Merkezi, iki Akvaryum Balıkları Ünitesi ve biri 22.5 m boyunda (R/V Seydi Ali Reis) diğeri 11.2 m boyunda (Araştırma 1)  iki araştırma gemisi bulunmaktadır. Denizde 100 ton kapasiteli Ağ Kafeslerde Yetiştiricilik Ünitesi Projesi ve 500.000 yavru kapasiteli Kapalı Devre Deniz Balıkları Yetiştiricilik Ünitesi Projesi için start verilmiştir. Ayrıca ERASMUS, MEVLANA ve FARABİ değişim programları ile öğrencilerimize uluslararası eğitim bursu alma fırsatı sağlamanın yanında gelişmiş Spor, Sosyal ve Kültürel imkânlarla da öğrencilerimize kaliteli bir üniversite deneyimi yaşatmayı amaçlıyoruz.”

Su Ürünleri Mühendislerinin İş Bulma İmkânları Genişliyor

Dekan Prof. Dr. SEZGİN, Su Ürünleri Mühendisliğinin bundan önceki yıllara göre istihdam oranlarında genişlemeler olduğunu belirterek, ilgili bakanlardan önümüzdeki yıllarda istihdam olanaklarının arttırılacağı sözünün de alındığını ifade etti.

Geçmiş yıllarda kamuda istihdamın düşük olduğunu ancak 2016 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında 120 su ürünleri mühendisi ataması yapıldığını belirten SEZGİN, “Orman ve Su İşleri Bakanlığı bu yıl Su Ürünleri Mühendisi istihdam edeceğini duyurdu. Fakültemiz mezunları bu iki bakanlığın haricinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığında, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığında da istihdam imkânları bulabilirler. Ayrıca Su Ürünleri Mühendislerine Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Denizcilik Liselerinde öğretmenlik yapma hakkı verilmiştir. Bunlardan başka Sahil Güvenlik Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Belediyeler kamu istihdam alanlarını oluşturmaktadır. Özel sektörde kalifiye Su Ürünleri Mühendisi ihtiyacı artmıştır. Öğrencilerimizin Balık Üretim ve İşleme Tesisleri ve Balık Yemi Fabrikalarında iş bulma imkânları vardır” şeklinde konuştu.

Rektör Yardımcımız ve Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat SEZGİN, 2016-2017 Eğitim ve Öğretim döneminde üniversite adaylarının Su Ürünleri Fakültesini tercih etmeleri konusunda tereddüt yaşamamaları gerektiğini ifade ederek “Bu konuda liselerin rehber öğretmenleri ile ilerleyen günlerde bir toplantı gerçekleştireceğiz. Öğrencilerimizi yeni açılan istihdam alanları ve YÖK’ün sağladığı burs yardımı ile 35 yıllık tecrübeye sahip fakültemizde Su Ürünleri Mühendisliği eğitimi almaya bekliyoruz” dedi.   
Akademik Personel
Üniversite Vakfı
EBYS
Önemli Bağlantılar
Uygulama Oteli
KALİTE
Akademik Takvim
Öğrenci
Telefon Rehberi
Bilimsel Dergilerimiz
Kütüphane
İhale Duyuruları
SUBİTAM
Yeni Kampüs Alanı
Kariyer Geliştirme ve Mezunlar
Çocuk Üniversitesi
CİMER
Dilek İstek Kutusu

Copyright © | T.C. Sinop Üniversitesi | Tüm Hakları Saklıdır | 2016