SİNOP ÜNİVERSİTESİ
'' Kuzeyden Parlayan Yıldız ''
TR
EN

Yıl Seçiniz
Ay Seçiniz
HABERLER

Mehmet Akif ERSOY'un Safahat Adlı Eserinde “Doğu Milletlerinin Geri Kalma Sebepleri”

Üniversitemiz tarafından her Pazar günü gerçekleştirilen “Mesnevi ve Safahat Okumaları’nda bu hafta Üniversitemiz Rektör Danışmanı ve Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sevim ŞERMET,  Mehmet Akif ERSOY'un Safahat adlı eserinden hareketle Doğu Milletlerinin geri kalma sebepleri ve çözüm önerileri üzerinde söyleşi gerçekleştirdi.

MÜSİAD Toplantı Salonu’nda düzenlenen programda Üniversitemiz Rektör Danışmanı ve Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sevim ŞERMET,  “Mehmet Akif Ersoy'a göre Doğu milletlerinin geri kalma sebepleri arasında tembellik, Kuran'dan ve İslam'dan uzak yaşama, inanç eksikliği yer almaktadır” dedi.

Bu problemler için Mehmet Akif ERSOY'un sunduğu çözüm önerilerini de anlatan Yrd. Doç. Dr. Sevim ŞERMET, “Mehmet Akif ERSOY'un sunduğu çözüm önerileri arasında çalışma, azmetme, Kuran'a dayanma, Milliyetçilik fikrine dayalı ayrımcılık tohumlarını saçma yerine dinin birleştirici gücünden faydalanma sayılabilir. Mehmet Akif'in Safahat'ta özenle üzerinde durduğu ve vurguladığı başlıklar  tevekkül ve vahdet başlığıdır. Çalışmadan tevekkül etmenin şiddetle karşısındadır. Başarı için bir olmak ve birlikte hareket etmek gerekmektedir. Batı milletlerinin ileri olmasının sebebi çalışkanlıkları ve birlikte hareket edebilme özellikleridir” şeklinde konuştu.  


Akademik Personel
Üniversite Vakfı
EBYS
Önemli Bağlantılar
Uygulama Oteli
KALİTE
Akademik Takvim
Öğrenci
Telefon Rehberi
Bilimsel Dergilerimiz
Kütüphane
İhale Duyuruları
SUBİTAM
Yeni Kampüs Alanı
Kariyer Geliştirme ve Mezunlar
Çocuk Üniversitesi
CİMER
Dilek İstek Kutusu

Copyright © | T.C. Sinop Üniversitesi | Tüm Hakları Saklıdır | 2016