SİNOP ÜNİVERSİTESİ
'' Kuzeyden Parlayan Yıldız ''
TR
EN

Yıl Seçiniz
Ay Seçiniz
HABERLER

Üniversitemiz Öğrencileri, Sinoplu Kore Gazileri İle Buluştu

Üniversitemiz Şehit Yakınları ve Gaziler Öğrenci Kulübü tarafından Kore Savaşı’nın 66. yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen programda öğrencilerimiz, Sinoplu Kore Gazileri ile buluşarak, o günleri birinci ağızdan dinleme imkanı buldular.

Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SÜBİTAM) Prof. Dr. İsmet BERER Konferans Salonu’nda düzenlenen programa Sinop Valisi Dr. Yasemin ÖZATA ÇETİNKAYA, İl Jandarma ve Garnizon Komutanı J. Alb. Şefaattin SERTEN, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet TABAK, Güney Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Jijoon KİM, İl Emniyet Müdürü Yusuf BİNER, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü Melih KELEŞ, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa ASLAN, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Teşkilat Başkanı Selahattin GÜRBIYIK, Sinop Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Kıbrıs Gazisi Mehmet ÖZGEN, Sinoplu İşadamları Derneği Başkanı Rafet ORHAN, Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Yetkilileri, Üniversitemiz Akademik- İdari personeli, Sinoplu Kore Gazilerimiz ve aileleri ile öğrencilerimiz katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, Güney Kore Milli Marşı da çalındı. Programın açış konuşmasını yapan Güney Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Jijoon KİM, Türkiye'yi kardeş ülke olarak gördüklerini ve bu programda bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Daha sonra Sinop Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı ve Üniversitemiz Şehit Yakınları ve Gaziler Öğrenci Kulübü Akademik Danışmanı Okutman Sabri BOZTEPE yaptığı sunumda, Kore Gazileriyle söyleşi yaparak, Kore Savaşı’nı anlattı. BOZTEPE, kayıtlara göre Kore Savaşı’na Sinop İlinden 130 askerin katıldığını, bunlardan 3 tanesinin esir, 11 tanesinin de şehit düştüğünü, şehitlerden 3 tanesinin Pusan Şehitliği’nde diğerlerinin Kore Dağları’nda yattığını belirtti.

Programda Güney Kore Büyükelçiliği tarafından dört Kore Gazisi torununa yapılan eğitim yardımları, Güney Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Jijoon KİM tarafından takdim edildi. Ayrıca Sinoplu İşadamları Derneği’nce alınan tekerlekli sandalyeler Dernek Başkanı Rafet Orhan tarafından Sinoplu Kore Gazilerimize teslim edildi.

Duygu dolu anların yaşandığı program, kara kalem portreleri ve heykelciklerin, protokol üyeleri tarafından Sinoplu Kore Gazilerimize takdim edilmesiyle sona erdi. 


Akademik Personel
Üniversite Vakfı
EBYS
Önemli Bağlantılar
Uygulama Oteli
KALİTE
Akademik Takvim
Öğrenci
Telefon Rehberi
Bilimsel Dergilerimiz
Kütüphane
İhale Duyuruları
SUBİTAM
Yeni Kampüs Alanı
Kariyer Geliştirme ve Mezunlar
Çocuk Üniversitesi
CİMER
Dilek İstek Kutusu

Copyright © | T.C. Sinop Üniversitesi | Tüm Hakları Saklıdır | 2016