SİNOP ÜNİVERSİTESİ
'' Kuzeyden Parlayan Yıldız ''
TR
EN

Yıl Seçiniz
Ay Seçiniz
ETKİNLİKLER

Üniversitemizde AIDS’e Dikkat Çekildi

Üniversitemiz Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafından 1 Aralık Dünya AIDS Günü kapsamında “HIV ve Genetik Yatkınlık” konulu konferans düzenlendi. 

SÜBİTAM İsmet Berber Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa; Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ahmet TABAK, Sağlık Hizmetleri MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Rıza BAYRAK, Uygulamalı Bilimler Yüksekokul Müdürü Öğr. Gör. Şerife BERBER, SÜBİTAM Müdürü Doç. Dr. Muhittin YILMAZ, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokul Müdür Yardımcıları Öğr. Gör. Alp Giray SÖYLEMEZ ve Öğr. Gör. Eda SERTAŞI, Akademik- İdari personelimiz ile öğrencilerimiz katıldılar. 

Sağlık Yüksekokulu ile Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencilerimizin geleceğin sağlık çalışanları olarak konuya ilişkin farkındalıklarını oluşturmak, bu konuda bilgi ve bilinç sağlamak amacıyla düzenlenen konferansta; Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zeynep YEĞİN, “HIV ve Genetik Yatkınlık” üzerine katılımcılara önemli bilgiler verdi. 

HIV virüsünün temel bulaşma yolunun kontrolsüz cinsel ilişki olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Zeynep YEĞİN, kan yoluyla bulaşma, virüs taşıyan bir aletle kan alma ya da yaralama gibi durumların da çok yüksek risk taşıdığına vurgu yaptı.
 

Yrd. Doç. Dr. Zeynep YEĞİN sözlerini şöyle sürdürüdü: "HIV virüsünün konakçı hücreye girişinde gerekli olan kemokin reseptör proteinleri ve onların ligandlarını kodlayan genlerde meydana gelen polimorfizmlerden özellikle CCR5-?32, CCR2-64I ve SDF1-3’A’nın HIV-1’e karşı koruyucu ve AIDS gelişiminde kısmen ertelenmeyle ilişkili olduğu literatürde belirtilmiştir. Çalışmamızda elde ettiğimiz allel frekansı değerleriyle farklı ülke ve etnik gruplara ait allel frekanslarını karşılaştırarak HIV/AIDS’e karşı koruma ve direnç sağladığı düşünülen CCR5-?32, CCR2-64I ve SDF1-3’A polimorfizm oranlarını Türk popülasyonunda belirlemeyi amaçladık. Bu genetik polimorfizmlerin araştırılması; HIV-1 enfeksiyonunun genetik epidemiyolojisini daha iyi karakterize etmek, daha hızlı hastalık geliştirebilecek yüksek riskteki bireylerin belirlenmesi ve HAART’ın (yüksek derecede aktif antiretroviral tedavi) bireyselleşmesini etkileyebilme, dolayısıyla gelecekte yapılacak olan farmakogenomik çalışmalara katkı sağlayabilme potansiyeli açısından önemlidir."
 Program sonunda Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ahmet TABAK, günün anısına Yrd. Doç. Dr. Zeynep YEĞİN'e hediye takdiminde bulundu.
Akademik Personel
Üniversite Vakfı
EBYS
Önemli Bağlantılar
Uygulama Oteli
KALİTE
Akademik Takvim
Öğrenci
Telefon Rehberi
Bilimsel Dergilerimiz
Kütüphane
İhale Duyuruları
SUBİTAM
Yeni Kampüs Alanı
Kariyer Geliştirme ve Mezunlar
Çocuk Üniversitesi
CİMER
Dilek İstek Kutusu

Copyright © | T.C. Sinop Üniversitesi | Tüm Hakları Saklıdır | 2016