SİNOP ÜNİVERSİTESİ
'' Kuzeyden Parlayan Yıldız ''
TR
EN

Yıl Seçiniz
Ay Seçiniz
BİRİMLERİMİZDEN

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı
Önemli Bilgilendirme: Sahte E-postalara Yönelik Bilgilendirme

AKADEMİK VE İDARİ PERSONELİMİZİN DİKKATİNE,
 

Son zamanlarda Phising (Oltalama) E-postalarının gönderiminin yaygınlaştığı gözlemlenmiştir.

Phising (Oltalama) e-postaları son zamanların en gözde saldırı çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yöntem, resmi bir kurumdan geliyormuş gibi hazırlanan e-posta yardımıyla kişileri sahte sitelere yönlendirerek, site üzerinde kişilerin bilgilerini (hesap bilgileri, parola, kart bilgileri vs.) çalmaya yöneliktir.

 

E-posta hesabınızda bu tarz e-postalar gördüğünüz zaman;

  • Gelen e-posta bilgilerini kontrol ediniz.  Gelen e-posta’nın kimden geldiğinden emin değilseniz dikkate almayınız. E-postaya geri dönmeyiniz.
  • E-Posta yoluyla gelen linki (site adresini) tıklamayınız. Eğer işlem yapmanız gerekiyorsa, gelen e-postanın gönderildiği kurumuna ait web sitesine kendi tarayıcınız üzerinden adresi yazarak giriniz (www.sinop.edu.tr , mail.sinop.edu.tr) ve işlemlerinizi bu adres üzerinden yürütünüz.
  • E-posta yoluyla gelen dosyaları açmayınız. Bilgisayarınızın ve antivirüs programının güncel olmasına dikkat ediniz.

İlgili hesaplarınıza ait bir sorun olduğunu düşündüğünüzde, ilgili Kurum / Kuruluş ile görüşerek doğrulama yapınız.

Kullanıcı bilgilerinizi vermiş olabileceğinizden şüphe ediyorsanız, ilgili Kurum / Kuruluş ile iletişime geçerek erişim bilgilerini en kısa zamanda değiştiriniz.

Söz konusu kullanıcı bilgileriniz Üniversitemiz Bilişim Kaynakları ile ilişkili ise, Bilgi İşlem Daire Başkanlığımızı bilgilendiriniz ve erişim bilgilerinizi en kısa zamanda değiştiriniz.

 

Bilgi İşlem Daire Başkanlığımız;

  • bidb.sinop.edu.tr web sitesi üzerinde bulunan kurumsal e-postalar (duyuru@sinop.edu.tr, bidb@sinop.edu.tr vs.) haricinde farklı bir e-posta hesabından e-posta göndermemektedir. Bu hesaplar haricinde gelen e-postaları dikkate almayınız.
  • Kurumsal e-postaya giriş sitesi mail.sinop.edu.tr adresinde bulunmaktadır. Bu adres haricinde başka bir adres üzerinden hizmet verilmemektedir.
  • Kota artırımı gerçekleştirmek için elektronik bir sistem kullanılmamakta olup, kurumsal e-postanın kota bilgileri tarafınıza e-posta ile gönderilmemektedir.

BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI
Akademik Personel
Üniversite Vakfı
EBYS
Önemli Bağlantılar
Uygulama Oteli
KALİTE
Akademik Takvim
Öğrenci
Telefon Rehberi
Bilimsel Dergilerimiz
Kütüphane
İhale Duyuruları
SUBİTAM
Yeni Kampüs Alanı
Kariyer Geliştirme ve Mezunlar
Çocuk Üniversitesi
CİMER
Dilek İstek Kutusu

Copyright © | T.C. Sinop Üniversitesi | Tüm Hakları Saklıdır | 2016